Narodowe Czytanie 2019

W całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie . Do akcji włączyła się i nasza biblioteka, organizując wspólne, gminne czytanie w lokalu jankowickiej filii. To już ósma odsłona ogólnopolskiej akcji promująca czytelnictwo, organizowana co roku pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturę tegorocznej edycji stanowiły dzieła polskiej nowelistyki: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) B.Schulza, „Orka”           W. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) H.Rzewuskiego. We wspólnym czytaniu najważniejszych polskich nowel uczestniczyły czytelniczki zaprzyjaźnione od lat z biblioteką, zaś wprowadzenia dokonała Bernadetta Wójcik. Wybrane teksty nie straciły nic ze swej aktualności, a zwięzła forma i mistrzowski styl zachwyciły nas na nowo.