Wędrówki po cudownym świecie roślin

„Wędrówki po cudownym świecie roślin” to wakacyjny cykl spotkań, które odbyły się         w jankowickiej bibliotece. Wspólnie poznawaliśmy rośliny naszych łąk i lasów                          i ich właściwości.
Bohaterką jednego ze spotkań w bibliotece była lawenda. Kojarzona głównie z Prowansją      i Toskanią coraz chętniej wykorzystywana jest w naszych ogrodach. Trudno się dziwić, skoro cenione są zarówno właściwości lawendy ozdobne, kosmetyczne, jak i lecznicze. Smakowaliśmy lawendowych lodów i ciastek, a na koniec zrobiliśmy pachnące saszetki kąpielowe.
Leczniczą moc ziół, owoców i kwiatów odkryła dla nas, zebranych w bibliotece, pani Zosia Wyrobiec. To miejscowa specjalistka od ziół, rad na wszelkie dolegliwości i naturalne środki wspomagające zdrowie. Gawędziarski styl, opowieści przeplatane humorystycznymi wstawkami o dawnych czasach i imponująca wiedza zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wykorzystywaliśmy też rośliny do zdobienia latarenek. Z kolei pachnące płatki róż, nagietka i kilku jeszcze składników posłużyło nam do zrobienia musujących babeczek         do kąpieli.
Były też botaniczne kolorowanki, zagadki dendrologiczne, a potem ich kolorowanie. Kolorowy relaks po prostu!
Na koniec zrobiliśmy zielnik, ale nie przestrzegaliśmy sztywnych zasad zielnikowania, bo to nie taki zwykły zielnik. To zielnik wakacyjny!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.