Majówka z Moniuszką

Rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej. W tym roku przypada 200.rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora.   Jego opery, operetki i pieśni należą do kanonu polskiej muzyki. Stanisław Moniuszki tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców i stał się najwybitniejszym, obok Chopina, kompozytorem polskiej muzyki epoki romantyzmu.
          Biblioteka włączyła się do wspólnego  świętowania Roku Moniuszkowskiego . Podczas majówkowego spotkania przekonaliśmy się, że twórczość tego wybitnego artysty doskonale broni się po latach i potrafi przemawiać do współczesnych słuchaczy.                           Naszym przewodnikiem po meandrach życiorysu była Bernadetta Wójcik, która                  w pasjonujący sposób podzieliła się  swoją wiedzą, przybliżając postać kompozytora i jego dzieła. Prelekcję wzbogaciła fragmentami arii z opery „Straszny dwór”,”Halki”i pieśniami  ze „Śpiewnika domowego”.  Muzykę  na żywo zapewnił Damian Czak, a wybrane pieśni zaśpiewała Milena Adamska. Usłyszeliśmy m.in. „Prząśniczkę”, „Pieśń wieczorną”, „Złotą rybkę”. Spotkanie w bibliotece wpisuje się w obchody Roku  Moniuszkowskiego i  jest jedną z wielu imprez odbywających się w całej Polsce.

.