650 lat w służbie książki

650-w-sluzbie-ksiazkiOd 6 listopada do 6 grudnia 2014r., w ramach obchodów jubileuszu „650 lat w służbie książki” w filii bibliotecznej nr 2 w Jankowicach, eksponowana jest prezentacja multimedialna „Od skryptoriów do e-booków”.  Sześć i pół wieku temu,  12 maja 1364roku  akt fundacyjny Studium Generale  (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie , udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg, pełniąc tym samym funkcję wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.  Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy,  rok 2014 został ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Czytelnika. Jest to czas wzmożonych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy o książce.